W grudniu 2021 roku miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjna o nazwie “Edukujesz-Ratujesz”, która wnosi znaczący wkład w edukację z zakresu bezpieczeństwa w Polsce. Inicjatywa ta jest owocem współpracy Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Fundacji “Edukujesz Ratujesz”. Zrozumieliśmy, jak kluczowym elementem życia społecznego jest wiedza na temat bezpieczeństwa, dlatego postanowiliśmy podjąć się organizacji tego projektu.

Celem akcji jest nie tylko szerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, ale także wsparcie działań profilaktycznych podejmowanych przez różne instytucje, takie jak Straż Pożarna, Policja, Sanepid czy Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR). Nasza inicjatywa ma na celu edukację oraz promowanie działań, które mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa nas wszystkich.

W ciągu pierwszych dwóch edycji akcji “Edukujesz-Ratujesz” zorganizowaliśmy wiele cennych wydarzeń i aktywności. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach wykorzystujących materiały udostępnione przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Spotkali się także między innymi z przedstawicielami Policji oraz Straży Pożarnej, co pozwoliło na bliższe poznanie ich pracy i zadaniach.

Kursy pierwszej pomocy, które przeprowadziliśmy przy wsparciu doświadczonych ratowników medycznych, dostarczyły uczestnikom praktycznej wiedzy na temat udzielania pomocy w sytuacjach kryzysowych. Organizowaliśmy także konkursy edukacyjne, które angażowały i rozwijały umiejętności naszych uczestników.

Nie tylko przekazywaliśmy wiedzę, ale także angażowaliśmy się w działania społeczne. Środki zebrane podczas pierwszych dwóch edycji akcji zostały przeznaczone na wydruk kolorowanek edukacyjnych.  Kolorowanki te trafiły do jednostek Policji, co pomogło w edukacji dzieci na temat bezpieczeństwa. W ostatniej edycji nasza akcja znalazła wsparcie miasta Szczyrk, które wsparło nas w zebraniu środków na zakup sprzętu dla Straży Pożarnej. Dzięki temu mogliśmy realnie przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

Fundacja “Edukujesz Ratujesz” aktywnie uczestniczy również w ogólnopolskich akcjach, gdzie razem z Policją, Strażą Pożarną oraz Sanepidem, edukujemy społeczeństwo na temat bezpieczeństwa. Wspieramy również wydarzenia takie jak Toyota TLC Camp 2023  czy Jurajski Festiwal Biegowy, gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

Podczas Jurajskiego Festiwalu Biegowego mieliśmy przyjemność być gośćmi wydarzenia i przekazywać młodym ludziom wiedzę na temat bezpieczeństwa, zwłaszcza w terenach górskich oraz leśnych. Podczas spotkań dzieci i młodzież miały okazję porozmawiać z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej oraz Sanepid’u co pozwoliło im lepiej zrozumieć rolę tych instytucji w zapewnianiu naszego bezpieczeństwa.

Fundacja “Edukujesz Ratujesz” kontynuuje swoją misję szerzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa w społeczeństwie. Działamy razem z naszymi partnerami, aby edukacja była dostępna dla jak największej liczby osób. Zachęcamy do udziału w naszej akcji “Edukujesz-Ratujesz” i dołączenia do społeczności, która dba o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Zapisy na kolejną edycję są już otwarte, możesz dołączyć do akcji, korzystając z tego linku: https://forms.gle/dyXTbpRp18nCqxwf6